Zdroj impulzů M5000i
Velmi silný síťový zdroj s výstupní energií 15J
(povolené maximum)
Vše pro vybavení...
stájí a výběhů, oplocení, napájení i stříhání koní
___________________________________
u nás zakoupíte on-line.
Velmi silný síťový zdroj s výstupní energií 15J
(povolené maximum)
stájí a výběhů, oplocení, napájení i stříhání koní
u nás zakoupíte on-line.
Nezisková organizace Save-Elephants, org. se dlouhodobě angažuje ve středoafrických zemích za vytvoření podmínek pro přežití divokých slonů a dalších ohrožených druhů zvířat.
V roce 2021 realizovala projekt na zmírnění konfliktu mezi lidmi a hrochy v jižním Čadu. Cílem projektu bylo odzkoušení technického řešení, které by vedlo ke snížení škod na zemědělsky využívané půdě působením volně žijící hroší populace.
Technické řešení spočívalo v instalaci elektrického ohradníku k ochraně polních kultur. Podle výsledků několika měsíčního testování (viz níže) byl zjištěný výnos zabezpečených ploch až neuvěřitelně příznivý.
Děkujeme organizaci Save-Elephants, org. za možnost se sponzorsky podílet na zajímavém projektu a budeme se těšit na další spolupráci.
O to víc nás těší praktické naplnění našeho hesla „S námi napasete i slona“.
Text a fotografie: Save-Elephants, org. - Čad 2021
Projekt elektrického oplocení od Save-Elephants a A.L.C.P. s podporou Gladiium
Pozadí problematiky: Tento druh je považován za zranitelný a jeho populace je ve většině zemí Afriky velmi nízká. Odhady celkové populace hrochů se pohybují mezi
125 000 – 149 000 (Červený seznam IUCN) a hroši mohou být terčem lovu pro svou slonovinu (zuby) nebo v důsledku pomsty za nájezdy na plodiny nebo útoky na lidi na souši a ve vodě. Lidská venkovská populace v jižním Čadu je závislá na sezónním zemědělství během krátkého období dešťů a jejich příjmy jsou často pod hranicí chudoby nebo se jí blíží. HDP na hlavu v Čadu se rovná 614 USD/rok (Světová banka, 2020). Vztahy hrochů a lidí na březích mohutné řeky Logone v dalekém JZ cípu Čadu (blízko Kamerunu a Středoafrické republiky) nebyly vždy hladké. Hroši pravidelně ničí lidskou úrodu a koncem roku 2020 jednoho farmáře zabil hroch útočící na úrodu. V celé Africe ročně zabijí hroši 500 – 1000 lidí. Na oplátku byla zvířata v oblasti obávaná a nebyla vítána, což vyvolalo obavy o bezpečnost tohoto chráněného druhu právě i v cílové lokalitě.
Intervence ochránců přírody v roce 2021: S cílem zmírnit konflikt mezi lidmi a hrochy v této oblasti a poskytnout příklad pilotního projektu pro další aplikaci se česká nevládní organizace Save-Elephants spojila s americkou firmou Gladiium
a přinesla částečné řešení zóny. Ve spolupráci s místní organizací ALCP přijeli čeští biologové a dobrovolníci do Čadu v květnu až červnu 2021, aby kolem vybraných úseků polí postavili solární energií napájený elektrický plot, aby úroda byla v bezpečí před hrošími nájezdy a aby zvýšili povědomí o ochraně přírody mezi místní venkovstou populací.
Výsledkem mise byl citlivý výběr (s ohledem na lidské potřeby a respektování hroších koridorů a únikových cest z/do vody) a vytvoření 3 elektrických bariér pro ochranu částí polí. Celkem bylo chráněno 61 ha nejcennější a nejúrodnější půdy na 3 lokalitách. Ochránci přírody poskytli know-how, finance, nářadí a základní materiál. Místní obyvatelstvo zajistilo ubytování týmu, komunikaci s úřady, dobrovolnou lidskou sílu a některé nástroje a materiály pro stavbu.
Elektronické součástky (solární panel, akumulátory, zdroj elektroimpulzů) byly dovezeny převážně z České republiky, některé základní součástky byly nakoupeny i v hlavním městě Čadu.
Na levém břehu řeky v obci Doyen jsme použili vybavení z firmy AGROTRANS:
- Zdroj impulzů kombinovaný Gallagher MBS800
- Pomalu vybíjecí aku Gallagher 12V/105Ah
- Konektory, bleskojistka, příslušenství
- Vodivá lanka TURBOLINE a TURBO
Výsledky:
Výsledky v číslech ze tří míst:
1) Vesnice Doyen, levý břeh
-16 zapojených domácností se svými podíly v chráněné zóně;
-27 ha chráněných polí;
-75% nárůst výnosů na těchto polích;
-Celkem 328 pytlů s rostlinnou produkcí za prvních 6 měsíců projektu (276 kukuřice, 32 proso, 13 rýže, 7 čirok) plus některé části osázené maniokem s pozdější produkcí;
-Tato vesnice nejvíce spolupracovala a rozhodla se využít část bariéry i v období sucha k produkci zavlažované zeleniny – pomohli jsme jí pořídit moderní vodní čerpadlo, abychom poskytli příležitost k dalšímu rozvoji.
2) Vesnice Pandzengué, pravý břeh
-18 zapojených domácností se svými podíly v chráněné zóně;
-15 ha chráněných polí;
-53% nárůst výnosů na těchto polích;
-Celkem 153 pytlů s rostlinnou produkcí za prvních 6 měsíců projektu, převážně kukuřice.
3) Vesnice Kaitia, pravý břeh
-15 domácností se svými podíly v chráněné zóně;
-19 ha chráněných polí, bariéra však byla brzy zanedbána a opuštěna;
-nedostatek údajů o efektivitě a výnosech kvůli problémům s komunikací a spoluprací.