• 481 541 633
  • 739 660 878
  • Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
  • Po - Pá : 7:30 - 16:00

 

 

 


Ochrana golfových hřišť před poškozením způsobeným černou zvěří

„Kanec na šípkové omáčce nebo se zelím?"  Základní otázka, kterou řeší klasici i gurmáni již mnoho let. Co člověk, to jiný názor.

Na tom, že maso z divočáka je lahůdkou, se shodne asi většina nevegetariánské populace. Málokterý ze strávníků se ale sotva zamýšlí nad tím, že soužití s přemnoženými divokými prasaty v našich lesích přidělává spoustu vrásek mnoha lidem, kteří s nimi přicházejí do denního kontaktu. Lesníkům, sedlákům a, jak ukazují zkušenosti posledních let, i správcům golfových hřišť. Škody na všech kulturách v lesích, na polních plodinách i na okrasných plochách, kam tito nezvaní nájezdníci zavítají, jsou obvykle obrovské. Jak se jim bránit?

Chemické a pachové odpuzovače plní svou funkci pouze do určitého stupně podle odhodlání (nebo hladu) divoce žijících zvířat proniknout do takto vyznačeného prostoru. Jediným stoprocentně fungujícím prvkem je mechanická zábrana = oplocení, které vymezí chráněnou plochu.  A protože divočák je zvíře nejen velmi silné, ale také chytré, musí mít oplocení odpovídající konstrukční parametry, aby ho dokázalo zastavit.

Před více než 80 lety byl na Novém Zélandu zkonstruován první elektrický ohradník pro použití v zemědělství.  Toto zařízení využívá krátkých elektrických pulsů vysokého napětí k odstrašení zvířat, jak hospodářských, tak divoce žijících, od pokusů oplocením proniknout. Impuls je pro zvířata i lidi bezpečný, nicméně dostatečně nepříjemný na to, aby si zapamatovali tuto zkušenost a nechtěli ji opakovat. To je také hlavní cíl využití elektrického oplocení, které se provádí jako mobilní, pro dočasnou ochranu ploch nebo kultur, nebo také jako stabilní pevné oplocení pro trvalé oplocení pozemků.

 

Firma AGROTRANS s.r.o. se takřka 20 let zabývá mimo jiné výstavbou oplocení pro pastvu různých druhů hospodářských zvířat nebo obor pro chov jelenovitých. U novozélandských farmářů se pracovníci firmy inspirovali konstrukcí oplocení, které se nazývá „anglosasko-novozélandské" podle své domoviny.  Charakteristické je svými dřevěnými rohovými vzpěrami, které umožňují řádné napnutí drátů nebo pletiva na velké vzdálenosti, a také tím, že k mechanicky pevné konstrukci oplocení z drátů nebo speciálního oborového pletiva je připojen navíc elektrický ohradník. Právě tato kombinace mechanické pevnosti zvýšená o odstrašující účinek elektrického ohradníku činí tento způsob oplocení ploch velmi efektivním a odolným. Ke stavbě oplocení je třeba používat pouze kvalitní materiály s dlouhou životností, které následně vyžadují pouze minimální údržbu. Používané dřevěné kůly (štípané akátové kůly nebo zeleně impregnované smrkové kůly) navíc dobře zapadají do krajiny a nevyvolávají příliš rušivý dojem.

 

Jako příklad realizace tohoto typu oplocení je možno upozornit mimo jiné na stavbu oplocení na ochranu golfového hřiště ALBATROSS ve Vysokém Újezdu, které bylo firmou AGROTRANS provedeno  v letech 2008 až 2010. V této době se hřiště postupně budovalo. Za rozumných investičních nákladů bylo dosaženo požadovaného efektu k plné spokojenosti provozovatele hřiště. V tomto případě byla použita konstrukce víceřadého oplocení ocelovým pozinkovaným drátem v plastovém obalu připojeným k elektrickému ohradníku. Navíc byl na vnější stranu přidán ještě další předřazený vodič pro zvýšení bezpečnosti oplocení ze směru přístupu zvířat.  Právě elektrické oplocení je ten podstatný prvek pro zvýšení funkčnosti klasického mechanického oplocení. Pokud se černá zvěř dostane přímo k běžnému pletivu používanému pro zahradní oplocení, velmi snadno pletivo „rozplete" nebo se bez větších potíží podhrabe pod ním.  Proto se instaluje předřazený elektrický vodič, který zvíře odrazuje od přiblížení se k vlastnímu oplocení.

Konstrukčních variant je samozřejmě celá řada. Vodorovné vodiče lze s výhodou nahradit vysoko pevnostním pletivem doplněným o vodiče elektrického oplocení apod. Při volbě té nejvhodnější konstrukce bude vždy záležet na konkrétní situaci dané lokality, na jejím umístění v krajině, na průchodnosti pro hráče či ostatní obyvatele apod.   Vlastní oplocení je samozřejmě doplněno potřebnými vstupy, bránami, přechody apod. Systém oplocení s elektrickým ohradníkem lze dále doplnit o alarm monitorující napětí na oplocení. Pokud dojde např. k přetržení vodiče oplocení, zařízení pomocí SMS okamžitě informuje správce hřiště o vzniklé závadě.  

Zcela jistě existuje účinná a bezpečná varianta i pro Vaše hřiště.

Rozhovor s course managerem golfového hřiště  ALBATROSS panem Jiřím Dvořákem 

 

Proč jste se rozhodli hřiště oplotit již při výstavbě?

Před zahájením prací na novém hřišti bylo zcela jasné, že plocha budoucího hřiště je pravidelně navštěvována a rozrývána divočáky z blízkého lesa. Začali jsme hledat možnosti a varianty ochrany hřiště vhodným oplocením.  Získali jsme kontakt na firmu AGROTRANS s.r.o., která podobné otázky řeší.  Po vzájemné dohodě  jsme  navrhli způsob oplocení, které potom tato společnost k naší spokojenosti realizovala.  Celková délka tohoto oplocení je více než 3 km. Pro nás představuje velmi efektivní způsob ochrany investice do vybudování hřiště v řádu stamilionů korun.

 

Vaše zkušenosti s provozem?

Po dvouletém provozu musím říci, že konstrukce i provedení oplocení je dostatečně robustní, a proto je takřka bezúdržbové. Jednou týdně obcházíme obvod oplocení a kontrolujeme jeho stav. Tam, kde oplocení prochází kolem lesa, občas odstraníme spadané větve apod.  V zimním období necháváme elektrický ohradník zapnutý celý den, v sezóně ho zapínáme pouze na noc. Pro případ nějaké mimořádné události, např. protržení plotu, je systém vybaven alarmem, který pomocí SMS nahlásí porušení oplocení na mobilní telefon. Za dva roky provozu se neobjevily žádné potíže.

 

Řešili jste problémy s migrací zvěře?

Samozřejmě jsme na začátku výstavby museli řešit spoustu připomínek a výhrad jak od ochránců přírody, tak místních obyvatel. Nakonec se hladina vášní uklidnila a sám provoz ukázal, že oplocení migraci zvěře nijak výrazně neovlivnilo. Naopak se nám zdá, že se v okolí zvyšuje výskyt chráněných zajíců a přibývá i množství ptactva.

 

Co byste vzkázal ostatním správcům golfových hřišť?

Pokud se vaše hřiště nachází v oblasti, kde žije černá zvěř a zároveň chcete alespoň trochu klidně spát, začněte vážně uvažovat o ochraně hřiště pomocí podobného oplocení, jaké jsme použili. Opravdu to funguje.


Kontaktní údaje

Na prodejně v Horní Sytové lze platit platebními kartami.

Platby kartou
PODĚLÍ - PÁTEK
07:30 - 16:00
SOBOTA - NEDĚLE
zavřeno

739 660 878
481 541 633
481 541 634

Adresa

AGROTRANS spol. s r.o. Vítkovice v Krkonoších
Horní Sytová 101
512 41 Víchová nad Jizerou

IČ: 49814974
DIČ: CZ49814974 

Společnost je zapsána v obchodním rejstříku vedeném okresním soudem v Hradci Králové, oddíl C, vložka 5143

© 2024 Agrotrans spol. s r.o. Vítkovice v Krkonoších. Všechna práva vyhrazena. Vytvořil Petr Holman
Prezentace Firmy Eshop Firmy Realizace oplocení