Nová generace elektrických ohradníků = nové možnosti jejich využití
V uplynulých dvou letech došlo, jak jistě víte, k řádnému zemětřesení v technických úpravách výkonových parametrů zdrojů impulsů pro elektrické ohradníky.
Nejprve v roce 2010 byla novou evropskou normou omezena maximální energie impulsu na maximálně 5 J. Nicméně již následující rok byla přijata nová norma pro tzv. inteligentní ohradníky, které si mohou za určitých, přesně specifikovaných podmínek, výstupní energii zvyšovat nad úroveň 5J.
Provedené změny technického řešení zdroje impulsů v kategorii inteligentních ohradníků přinesly mnoho komplikací nejen farmářům, jako uživatelům elektrických ohradníků, ale také výrobcům zdrojů impulsů. Protože bylo nutné konstrukci zdrojů zásadně upravit a doplnit o některé nové elektronické obvody, které zajišťují kontrolu výstupní energie, časovou prodlevu a signalizaci před zvýšením energie, nabídla se inženýrům ve výrobních závodech možnost výraznějším způsobem promluvit do koncepce používání elektrických ohradníků.
Po mnoha desítkách let, kdy zdroj impulsů v elektrickém oplocení byl chápán jako prostá krabice, která posílá impulsy energie do vodiče oplocení. Nové podmínky umožnily do zdroje impulsů zabudovat moderní prvky, které z elektrického oplocení dělají komplexní systém, kde mohu sledovat jeho funkci ve vybraných bodech, dálkově ho vypínat či s ním komunikovat pomoci SMS zpráv ze svého mobilního telefonu. V tomto faktu vidím hlavní (a bohužel jeden z mála) přínosů pro farmáře, které úprava technické normy přinesla.
Máte obavu, že se vám ztratí bateriový elektrický ohradník z pastviny? Možná si už nemusíte zoufat. Nová generace zdrojů nabízí řešení. Firma Horizont nabízí pro rok 2013 bateriové ohradníky vybavené GPS lokalizátorem a SMS modulem, se kterým jste schopni sledovat, zda je zdroj impulsů stále na svém místě nebo se pohybuje někde jinde. Pomocí sledování na počítači či moderním telefonu se na google mapy ukáže jeho okamžitá pozice.
Už se vám nechce v noci vstávat a vyjíždět kontrolovat kritické místo oplocení, kde ho např. pravidelně ničí divočáci? Potřebujete vědět, zda hodnota napětí na vodičích je dostatečná? Chcete být upozorněni na fakt, že někde na oplocení je závada způsobená pravděpodobně protržením oplocení? V současné době nová technologie nabízí řešení mnoha těchto problémů, které můžete řešit pohodlně z domova.
Dovolte mi na jednom příkladu ukázat rozsah možností, které nová technologie umožňuje.
V současné době asi nejkomplexnější řešení problematiky monitoringu stavu elektrické oplocení nabízí přední světový výrobce elektrického oplocení firma Gallagher z Nového Zélandu. Ke své nejnovější modelové řadě zdrojů impulsů i-série nabízí možnost připojení celé řady volitelných doplňků, které z prostého zdroje impulsů činí chytrého pomocníka.
- Zdroj impulsů má samostatný displej, který může být umístěn ve značné vzdálenosti od zdroje tak, jak dlouhý je propojovací kabel. Pokud zdroj impulsů vyhodnotí parametry na oplocení jako nevyhovující, vyhlásí alarm, který se přenese na displej zdroje impulsů.
- SMS alarm posílá SMS zprávy na váš mobilní telefon při vyhlášení alarmu např. poklesu napětí pod nastavenou úroveň, výpadku dodávky elektrického proudu. Zdroj lze s ním pomocí SMS zprávy zapnout/vypnout. Rovněž si lze jeho prostřednictvím vyžádat odeslání zprávy o aktuálním stavu napětí na oplocení.
- řídící jednotka alarmů umožňuje připojení výstražné sirény nebo majáku aktivovaných při vyhlášení alarmu, případně připojení k jinému zařízení pro zabezpečení farmy.
- dálkové ovládání slouží k vypnutí/zapnutí zdroje z libovolného místa oplocení přes vodič oplocení a navíc funguje jako voltmetr pro měření napětí a ukazuje směr toku proudu při hledání závad na oplocení
- Fence monitor je měřící jednotka umístěná přímo na oplocení, která předává do zdroje impulsů informaci o aktuálním napětí a odporu na vodiči oplocení. K jednomu zdroji impulsů lze připojit až 6 Fence monitorů a tím rozdělit oplocení až na šest samostatně monitorovaných zón.
Tato stavebnice různých kontrolních zařízení může pomoci řešit nejeden problém s kontrolou stavu oplocení, který mnohým chovatelům denně komplikuje život. Samozřejmě nemůže nabídnout řešení všech problémů, nicméně může být užitečným pomocníkem.
Tento systém monitoringu oplocení možná trochu předbíhá dobu, nicméně je to pouze otázka času, kdy se podobná zařízení stanou běžnou součástí elektrického oplocení farem s chovem hospodářských zvířat.
Ing. Pavel Žďárský
AGROTRANS s.r.o.